DostawcaDarmowa dostawa od 111 zł
Ikona zwrotu100 dni na zwrot
Szybka wysyłkawysyłka w 24h!

Zawód: Barista.

6.jpg
Barista przygotowywujący kawę

Wykonanie przeciętnej „małej czarnej” nie jest niczym szczególnym. Umiejętne zaparzenie kawy, wydobywając z niej głębię smaku i prawdziwe bogactwo aromatu to już sztuka. Tym właśnie zajmuje się barista. Dziś dowiesz się co nieco o jego zawodzie!

Kim jest Barista?

To pasjonat kawy o bogatej wiedzy i zdolnościach, które pozwalają mu przyrządzić kawę w jej wielu odmianach, dbając o każdy detal. To osoba która nie nie boi się poświęceń a na to, by być specjalistą w swoim fachu poświęciła setki godzin. Nieoficjalna teoria mówi, że początkujący barista, zanim zacznie świadomie rozumieć każdy aspekt powstawania kawy musi zaparzyć około 3 000 filiżanek.

Kto może nim zostać?

Każda osoba, która uwielbia kawę oraz fascynuje ją proces jej powstawania. Dobry barista to bezgraniczny miłośnik kawy, który codziennie poszerza swoją wiedzę na jej temat. Taka osoba powinna lubić kontakt z ludźmi, który jest niezbędnym elementem pracy w kawiarni lub innych miejscach, gdzie serwowana jest kawa. Dodatkowo ważne jest zacięcie artystyczne, które z pewnością się przyda przy latte art (dekorowaniu małej czarnej). Kawiarnie szukają baristów zaznajomionych z tą sztuką. Szczególnie że zdobienie kawy potrafi być naprawdę efektowne! Barista powinien także umieć pracować pod presją czasu. Tutaj teoria schodzi na dalszy plan. Tylko dzięki praktyce jest w stanie wypracować wprawioną rękę, która pozwoli mu zaparzyć pyszną kawę w ekspresowym tempie.

 

Barista zdobiący kawę latte art

Jak zostać zawodowym baristą? 

Jeżeli jesteś miłośnikiem kawy i marzysz o jej parzeniu zawodowo, możesz skorzystać z licznych kursów dostępnych na rynku. Te zazwyczaj są płatne. Jeżeli masz szczęście i bez większego doświadczenia zostałeś zatrudniony w sieciowych kawiarniach, tam specjalni trenerzy przygotują Cię do zawodu. Oczywiście niezbędne będzie Twoje zaangażowanie w poszerzaniu wiedzy we własnym zakresie (np przy pomocy internetu, w którym znajdziesz multum wiedzy na temat kawy). Podczas szkoleń przyszły barista poznaje różne gatunki kaw, ich skład, charakterystyczne cechy, sztukę latte art oraz wszystkiego, co związane z kawą i jej przygotowaniem. Późniejszą wiedzę zdobywasz podczas pracy, słuchając doświadczeń innych oraz ucząc się na własnych błędach.

Czy opłaca się być baristą?

Zarobki baristy oscylują w granicach 2 000 zł. Są to jednak sumy uzależnione od doświadczenia baristy oraz miejsca, w którym pracuje. W kontakcie z klientem barista może liczyć na dodatkowe napiwki, choć nie ma co ukrywać. Sporo osób chcących zawodowo parzyć kawę na Polskim rynku musi z początku szukać innych sposobów na zarobek. Więc opłaca się zostawać baristą czy nie? Naszym zdaniem, jeżeli kawa to Twoja szczera pasja i czujesz podniecenie na samą myśl o pracy w takim zawodzie - jak najbardziej warto! Jeżeli liczysz na szybki zarobek i lekkie życie, powinieneś zastanowić się nad tym wyborem dwa razy. Plusem pracy baristy jest możliwość rozwoju swojej pasji. Dodatkowo, jeżeli ktoś lubi kontakt z ludźmi, w tym zawodzie będzie się czuł jak ryba w wodzie!

Piksel do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl