DostawcaDarmowa dostawa od 111 zł
Ikona zwrotu100 dni na zwrot
Szybka wysyłkawysyłka w 24h!

Savoir vivre podawania kawy

4.jpg
Profesjonalnie podana kawa

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Często ją oferujemy, przyjmując gości w biurze czy domu. Warto zatem poznać etykietę jej podawania, aby czas spędzony przy kawie był również czasem spędzonym w dobrym guście.

W czym podawać kawę?

Kawę najlepiej podawać w filiżankach. Nie tylko ze względu na elegancki wygląd tego naczynia, co utrzymanie ciepła kawy. Filiżanki są wykonane z cienkiej porcelany, dzięki czemu kawa pozostanie dłużej gorąca, na co z pewnością zwracają uwagę jej miłośnicy. Pamiętajmy, aby umieścić filiżankę na spodeczku, a na nim łyżeczkę skierowaną uchwytem do osoby, której ją podajemy. Łyżeczka powinna być położona z prawej strony i tam pozostać. Oblizywanie jej czy próbowanie napoju łyżeczką nie jest eleganckie.

Co zrobić, jeśli gość poprosi nas o kawę z mlekiem?

Absolutnym błędem jest przygotowanie kawy z mlekiem prosto z lodówki. Kawa, szczególnie jeśli jest przygotowana w ekspresie, nie jest zbyt  gorąca, a zimne mleko dodatkowo ją schłodzi. Co zatem zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie kawy w ekspresie wraz ze spienionym i ciepłym mlekiem. Jeśli jednak nie posiadamy ekspresu, należy dołączyć do kawy mleko zagęszczone lub zwykłe, w dzbanuszku czy mleczniku. Je też stawiamy na spodku, pamiętajmy, że mleko może kapać z dziubka.

To może coś słodkiego?

Jednym z podstawowych błędów przy podawaniu kawy jest serwowanie do niej ciastek. Mimo że bardzo je lubimy, nie są dobrym wyborem, szczególnie takie z kremem. Kawa posiada swój intensywny smak, który zostanie przyćmiony słodyczą ciastek, a tego byśmy nie chcieli. Ponadto często spotykane jest “maczanie” ciastek w kawie, o ile w domu nie stanowi to problemu, na spotkaniu zdecydowanie nie powinno mieć miejsca.

Co zatem możemy podać jako poczęstunek?

Najlepiej sprawdzą się korzenne herbatniki lub małe gorzkie czekoladki w opakowaniu. Będą wyglądały elegancko i z łatwością umieścimy je na spodku obok filiżanki z kawą.

Jak podawać kawę w biurze?

Według biznesowej etykiety w pierwszej kolejności podajemy kawę gościom. Pamiętajmy, aby kawę podawać prawą ręką i z prawej strony, o ile pomieszczenie na to pozwala. Starajmy się serwować ją dyskretnie i nie robiąc przy tym hałasu, aby nie przeszkadzać w spotkaniu

W jakiej kolejności podajemy kawę?

Jeśli na spotkaniu są goście spoza firmy, kawę powinno podawać się najpierw kobietom według rangi stanowiska, a później mężczyznom według rangi stanowiska. W przypadku kiedy nie znamy hierarchii, możemy poczekać na instrukcję szefa lub po prostu podać kawę w pierwszej kolejności kobietom, a później mężczyznom. Pamiętajmy, że jako pierwsi otrzymują kawę goście spoza firmy, a dopiero potem osoby z firmy wewnętrznej.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie są zasady savoir vivre, do czasu, aż znajdziemy się w jednej z powyższych sytuacji. Dobrze jest zatem o nich poczytać, a coś na pewno zostanie zapamiętane ;-)

 

-----

Sprawdź aktualne promocje na kawę do biura, sprzedawaną w korzystnych pakietach:

Świeżo palona kawa do biura

 

Piksel do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl