DostawcaDarmowa dostawa od 111 zł
Ikona zwrotu100 dni na zwrot
Szybka wysyłkawysyłka w 24h!

Jak przechowywać kawę?

14.jpg
Jak przechowywać kawę?

To, w jakich warunkach przechowujesz ulubioną kawę, ma ogromne znaczenie na jej smak i aromat. Dziś dowiesz się co zrobić, aby Twoja kawa jak najdłużej zachowała swoją świeżość!

Na kawę negatywnie działa wiele czynników zewnętrznych. Wilgoć, nadmiar powietrza czy zbyt wysoka temperatura, są jednym z nich. Z drugiej strony kawa potrafi się świetnie prezentować. Zamknięta w szklanym pojemniku z miejsca staje się piękną kuchenną dekoracją. Niestety wtedy szybko traci swoje walory smakowe, szczególnie gdy jest wystawiana jako ozdoba.

W jakim opakowaniu przechowywać kawę?

Kawę przechowuj przede wszystkim w szczelnym opakowaniu. Unikaj powietrza, światła oraz wilgoci - to fundamentalne zasady. Najlepiej przystosowane do tego są opakowania, w których kupuje się kawę. Są wykonane z odpowiednich materiałów, posiadając wbudowane zawory, które umożliwiają odgazowanie kawy, ale nie wpuszczają powietrza do środka - dzięki temu kawia nie wietrzeje. Jeżeli musisz przesypać kawę z jej opakowania, wybierz szklany pojemnik, który następnie schowasz do szafki, gdyż promienie słoneczne źle wpływają na ziarna. Metalowe puszki, mają natomiast negatywny wpływ na smak kawy. Oprócz tego, szklane i metalowe opakowania chłoną zapachy poprzednich kaw, co jest bardzo niepożądane dla każdego kawosza (chyba, że pijesz zawsze jedną i tą samą kawę ;-)) Na rynku do wyboru jest mnóstwo pięknych puszek do kawy - czy w takim razie nie nadają się do tego, do czego zostały zaprojektowane? Nadają się, ale pod jednym warunkiem - w takiej pięknej metalowej puszce, kawę należy umieścić wraz z opakowaniem w którym została zakupiona.

Tak więc najlepszym wyjściem po otwarciu nowego opakowania, jest po prostu zamknięcie go za pomocą klamry lub klipsa . Można tak zamkniętą paczkę umieścić dodatkowo w innym pojemniku. Całość powinna znaleźć się w suchym i ciemnym miejscu o chłodniejszej temperaturze.

Ziarnista czy mielona?

Jeżeli masz do wyboru kawę ziarnistą bądź mieloną i posiadasz młynek — wybierz ziarnistą. Przechowywanie w chłodnym, suchym i szczelnym miejscu, potrafi na dłużej zachować jej świeżość. Inaczej w przypadku kawy mielonej, która bardzo szybko traci swoje właściwości (szczególnie aromat). Wniosek? Najlepiej jest mielić kawę na krótko przed jej zaparzeniem. Wtedy zachowane są jej najlepsze aromaty i walory smakowe. Mielenie ziaren na zapas nie ma sensu.

Termin ważności kawy

Teoretycznie kawę (ziarnistą) możesz długo przechowywać. Większość producentów określa czas spożycia na okres 2 lat. Po takim czasie bez problemu możesz ją zmielić i zaparzyć. Nie licz jednak na bogactwo aromatu i smaku, które ma do zaoferowania. Kawa smakuje najlepiej od 3 dni do 4 tygodni. Zaraz po wypaleniu ziarna są zbyt świeże i nie nadają się do spożycia - można to zrobić dopiero po upływie 3 dni. Pełnię smaku natomiast, kawa osiąga w drugim tygodniu od czasu wypalenia.

Co z lodówką?

Wiele osób sądzi, że trzymanie kawy w lodówce wydłuży czas jej przydatności. To błąd. Niska temperatura, mimo że spowalnia proces „starzenia” kawy to pozbawia ją głównych składników zapewniających niepowtarzalny aromat i smak, neutralizując olejki w niej zawarte. Ponadto trzymana w lodówce szybko wilgotnieje, dodatkowo absorbując zapachy innych produktów! Ziarna kawowca przechowuj w ciemnym, suchym i trochę chłodniejszym miejscu niż temperatura otoczenia - to w zupełności jej wystarczy. :-)

Piksel do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl